1
| DONNÉES GÉNÉRALES |
| Année du premier vol (ou de design, si seul projet) |
1941 |
| Pays | Hongrie |
| Designer(s) | RUBIK, Ernõ |
| Premier constructeur | Aero Ever Ltd., Eztergom (Hongrie) |
| Type d'appareil | Planeur - Monoplan |
| Mode de propulsion | -- |
| Fonction | Entraînement |
| SPÉCIFICATIONS TECHNIQUES |
| Envergure | 18 m |
| Longueur | 7.78 m |
| Hauteur | -- |
| Allongement | 15.6 |
| Surface alaire | 20.7 m2 |
| Profil principal | Image profil manquante |
| Profil - Remarques | Gö 549 (emplanture et milieu) et Gö 549 (saumon) |
| Masse à vide | 264 kg |
| Masse maxi | 358 kg |
| Charge alaire | 17.3 kg/m2 |
| Vitesse mini | -- |
| Vitesse maxi | 210 km/h |
| Finesse maxi | 24.4 à 65 km/h |
| Taux de chute mini | 0.68 m/s à 60 m/s |
| Nb sièges | 1 |
| Structure | -- |
| Constructeur(s) |
| ||||||
| Infos techniques | Atterrisseur : roue fixe de 42 cm de diamètre. | ||||||
| Histoire résumée | Premier vol : 1 avril 1941 The R-12 Kevély had been appeared at the same time as the R-11b Cimbora. According to the instruction system of the National Aviation Foundation pilots were to fly R-09 Pilis training glider after finishing their basic instruction on standardized basic school gliders of R-07a Tücsök and R-07b Vöcsök. However to learn the tricks in performance flying called for a glider having better performance than the Pilis. In the fall of 1939 the Hungarian Aero Association ordered a single seater performance glider suitable for cloud flying with robust structure at the Aero Ever Ltd. in Esztergom. The R-12 Kevély was designed by Ernõ Rubik, who - to serve novice soaring pilots - developed a robust structure even loosing a bit of performance in the process. The prototype first flew at April, 1941. She was a stable glider with very pleasant handling in thermals. She climbed steadily with 55-60 km/h flying speed in 15-16 sec. circles. If her pilots lost control in cloud, it was easy to initiate a spin. She rotated in spin slowly and did not exceed the speed of 55 km/h. Moving the controls to neutral positions, the glider assumed normal circling in the same direction as the rotation, loosing only 150 m during this manoeuvre. This feature made the practice of cloud flying safe. Pilots one after another gained new altitude records in 1943 with this glider, . In 1943 János Stolte achieved a new Hungarian height gaining record with 4083 m climb, then Béla Bollman breaked it with 4273 m, then Pál Vojnits breaked it again with 5053 m. A series of cross country flights over 100 and 200 km distances, and a 312 km flight proved the performance capabilities of this glider. 25 R-12 gliders were built by Aero Ever, and in 1944 another 8 by the Aircraft Factory of Transylvania. The glider were also built by workshops of aero clubs. Altogether cca. 50 R-12 Kevély were built before the end of WWII. The last Kevély were scrapped in 1951. | ||||||
| Liens personnalités | Pas de personnalité associée |
| Liens WEB | Site : Hungarian Gliders (site de Gábor Fekecs) . Note + 4 photos + plan 3 vues + specs. (2010-06-03 CL) |
| Livres | Pas de livre référencé. |
Team J2mcL © 2003 -