1
| DONNÉES GÉNÉRALES |
| Année du premier vol (ou de design, si seul projet) |
2006 |
| Pays | Italie |
| Designer(s) | Alisport |
| Premier constructeur | Alisport, Cremella (Lecco, IT) |
| Type d'appareil | Planeur - Monoplan |
| Mode de propulsion | -- |
| Fonction | Performance |
| SPÉCIFICATIONS TECHNIQUES |
| Envergure | 13.3 m |
| Longueur | 6.35 m |
| Hauteur | 1.25 m |
| Allongement | 20 |
| Surface alaire | 8.9 m2 |
| Profil principal | Image profil manquante |
| Profil - Remarques | IMD 050 (16%) |
| Masse à vide | 135 kg |
| Masse maxi | 300 kg |
| Charge alaire | 34 kg/m2 |
| Vitesse mini | 60 km/h |
| Vitesse maxi | 220 km/h |
| Finesse maxi | 40 à 82 km/h |
| Taux de chute mini | 0.55 m/s à 75 m/s |
| Nb sièges | 1 |
| Structure | Composite |
| Constructeur(s) |
| ||||||
| Infos techniques | Empennage en T. As for the Silent 2, the Targa's airframe is built entirely of composite materials, with generous use of carbon fiber in the aft portions of the fuselage pod, the tail boom, and various critical locations of the structure. The oven-cured wing structure includes extensive use of carbon-fiber. The sandwich skins use vacuum-bagged carbon fabric for the interior layer and glass fabric for the exterior layer while the wing spar uses pultruded carbon rods for the spar caps. Wing load factors: +5.3 g / -2.65 g (at 150 km/h - at 300 kg) +4.0 g / -1.5 g (at 220 km/h - at 300 kg) | ||||||
| Histoire résumée | Modèle apparu en 2006, reconnaissable à son train d'atterrissage escamotable et ses winglets verticaux. La voilure passant à 13,3 m, la finesse atteint le chiffre record de 40. Disponible notamment en kit. | ||||||
| Liens personnalités | Pas de personnalité associée |
| Liens WEB | Site : Wikipedia . Note. (2014-12-09 CL) Site : Alisport . Note + photos + plan 3 vues + specs. (2014-12-09 CL) |
| Livres | Pas de livre référencé. |
| Autres sources | Le Silent certifié en silence, par Ghislaine Facon, Vol à Voile Magazine n° 140, novembre-décembre 2009, p 34-38. Texte + 4 photos |
Team J2mcL © 2003 -