1
| DONNÉES GÉNÉRALES |
| Année du premier vol (ou de design, si seul projet) |
1966 |
| Pays | USA |
| Designer(s) | PETERSON, Max A. |
| Premier constructeur | Max A. PETERSON (USA) |
| Type d'appareil | Planeur - Monoplan |
| Mode de propulsion | -- |
| Fonction | Performance Libre |
| SPÉCIFICATIONS TECHNIQUES |
| Envergure | 15.54 m |
| Longueur | -- |
| Hauteur | -- |
| Allongement | 18 |
| Surface alaire | 13.4 m2 |
| Profil principal | Image profil manquante |
| Profil - Remarques | NACA 64(3)-618 |
| Masse à vide | 245 kg |
| Masse maxi | 358 kg |
| Charge alaire | 27 kg/m2 |
| Vitesse mini | -- |
| Vitesse maxi | -- |
| Finesse maxi | 30 à 100 km/h |
| Taux de chute mini | 0.7 m/s à 72 m/s |
| Nb sièges | 1 |
| Structure | Construction mixte, avec une structure métallique et un cockpit en composite fibre de verre. |
| Constructeur(s) |
| ||||||
| Infos techniques | Wings fitted with both spoilers and half-span flaps. The flaps can be raised 5° for cruise flight and deployed to 60° for glidepath control on landing. The landing gear is a retractable monowheel. | ||||||
| Histoire résumée | The Peterson MAP-3 Medena is an American mid-wing, single-seat, FAI Open Class glider that was designed and constructed by Max A. Peterson, first flying in 1966. The prototype's wings and tail were damaged in a wind storm in 1967 and the aircraft was rebuilt to incorporate modifications to the tail and aft fuselage. Peterson sold the Medana to Joe Gray in 1971. Ownership transferred to Sam Phillips in May 1975. Ownership transferred to Donald Young/Oren Irich in May 1978. In August 2011 the aircraft was still on the US Federal Aviation Administration registry, although the agency listed its status as "in question". | ||||||
| Liens personnalités | Pas de personnalité associée |
| Liens WEB | Site : Wikipedia . Note + photo + specs. (2015-02-18 CL) |
| Livres | Pas de livre référencé. |
| Autres sources | Rogers, Bennett: 1974 Sailplane Directory, Soaring Magazine, page 31. Soaring Society of America, août 1974. |
Team J2mcL © 2003 -