1
| DONNÉES GÉNÉRALES |
| Année du premier vol (ou de design, si seul projet) |
Année inconnue |
| Pays | Russie |
| Designer(s) | FEDOROV, Vladimir Egorovich |
| Premier constructeur | -- |
| Type d'appareil | Planeur - Monoplan |
| Mode de propulsion | -- |
| Fonction | Performance 15 mètres |
| SPÉCIFICATIONS TECHNIQUES |
| Envergure | 15 m |
| Longueur | 6.75 m |
| Hauteur | 1.3 m |
| Allongement | 23.6 |
| Surface alaire | 9.5 m2 |
| Profil principal | Image profil manquante |
| Profil - Remarques | Wortmann FX 60-157 |
| Masse à vide | 180 kg |
| Masse maxi | 300 kg |
| Charge alaire | -- |
| Vitesse mini | 72 km/h |
| Vitesse maxi | 200 km/h |
| Finesse maxi | 42 à 90 km/h |
| Taux de chute mini | 0.7 m/s à 88 m/s |
| Nb sièges | 1 |
| Structure | Composite fibre de verre et résine époxy |
| Constructeur(s) |
| ||||||
| Infos techniques | Empennage en T. | ||||||
| Histoire résumée | The Aviastroitel AC-6 is a Russian mid-wing, single-seat FAI 15 Metre Class glider that was designed and manufactured by Aviastroitel, now Glider Air Craft. The aircraft was originally conceived as a retractable engine motor glider, to be a competitor to the Albastar Apis, but instead it was put into production as a conventional unpowered glider. The company states the design goal of the AC-6 as a glider for the competition and training roles, even though it does not have provisions for water ballast. The AC-6 is a 15 m (49.2 ft) wing span development of the 12.6 m (41.3 ft) span AC-5M, with longer, higher aspect ratio wings terminating in winglets. Like the AC-5, the AC-6 wing employs a Wortmann FX 60-157 airfoil. Assembly of the wing to the fuselage uses a cam pin and incorporates automatic hookups for the ailerons and air brakes. The landing gear is a retractable 360 mm (14.2 in) tire monowheel gear suspended with a pneumatic-hydraulic shock absorber. The wheel has a lever and cable operated drum brake. The cockpit can accommodate pilots up to 190 cm (74.8 in) in height. The canopy provides 300° field of view and is jettisonable. | ||||||
| Liens personnalités | Pas de personnalité associée |
| Liens WEB | Site : Glider Air Craft . Texte + photo + plan 3 vues + specs. (2015-04-10 CL) Site : Wikipedia . Note +3 photos + specs. (2015-04-10 CL) |
| Livres | Pas de livre référencé. |
Team J2mcL © 2003 -